Skip to content
Home » Rema, Davido biggest winners at Trace Awards

Rema, Davido biggest winners at Trace Awards

Rema and Davido emerged biggest winners at the recently held 2023 Trace Awards in Kigali, Rwanda. The awards, introduced by the globally renowned multimedia platform Trace, aimed to honor outstanding African and Afro-influenced musicians across the African continent and its diasporas.

Rema was recognized with two awards, including the coveted song of the year for his hit track “Calm Down” and a tie for the best global African artist award alongside Nomcebo. Notably, his collaboration with Selena Gomez on a remix of “Calm Down” peaked at No. 3 on the Billboard Hot 100.

Davido also enjoyed a successful night, securing the titles of best male artist and best collaboration for his work on “Unavailable” with Musa Keys.

Read also: Burna Boy snubbed as Lamar swoops BET Hip Hop awards

Furthermore, Burna Boy was honored with the album of the year award for his album “Love Damini.” The event featured electrifying performances by approximately 50 African and Afro-inspired artists, including Yemi Alade, Mr Eazi, ODUMODUBLVCK and Diamond Platnumz.

Read also: Davido, Asake, Lil Durk, Roddy Ricch to headline Flytime Fest 2023

Notably, three special awards were presented, with 2Face receiving a lifetime achievement award, Mr Eazi being acknowledged with the Change Maker award, and the best Global African artist award being shared by Rema and Nomcebo.

Here are the list

Album of the Year

DNK – Aya Nakamura (France)

WINNER: Love Damini – Burna Boy (Nigeria)

Maverick – Kizz Daniel (Nigeria)

More Love, Less Ego – Wizkid (Nigeria)

Timeless – Davido (Nigeria)

Work of Art – Asake (Nigeria)

Song of the Year

“BKBN” – Soraia Ramos (Cape Verde)

“People” – Libianca (Cameroon)

“Suavemente” – Soolking (France)

“Encre” – Emma’a (Gabon)

“Sugarcane” – Camidoh (Ghana)

“Last Last” – Burna Boy (Nigeria)

“Rush” – Ayra Starr (Nigeria)

WINNER: “Calm Down” – Rema (Nigeria)

“Peru” – Fireboy DML (Nigeria) with Ed Sheeran (UK)

“Sete” – K.O (South Africa)

“Cough” – Kizz Daniel (Nigeria)

“MORTEL 06” – Innoss’B (DRC)

Best Music Video

“2 Sugar” – Wizkid (Nigeria) feat. Ayra Starr (Nigeria)

WINNER: “Baddie” – Yemi Alade (Nigeria)

“Kpaflotage” – Suspect 95 (Ivory Coast)

“Loaded” – Tiwa Savage(Nigeria) & Asake (Nigeria)

“Ronda” – Blxckie (South Africa)

“Tombolo” – Kalash (Martinique)

Yatapita” – Diamond Platnumz (Tanzania)

Best Male

Asake (Nigeria)

Burna Boy (Nigeria)

WINNER: Davido (Nigeria)

Diamond Platnumz (Tanzania)

Didi B (Ivory Coast)

K.O (South Africa)

Rema (Nigeria)

Best Female

Ayra Starr (Nigeria)

Josey (Ivory Coast)

Nadia Mukami (Kenya)

Soraia Ramos (Cape Verde)

Tiwa Savage (Nigeria)

WINNER: Viviane Chidid (Senegal)

Best Collaboration

“Many Ways” – BNXN (Nigeria) with Wizkid (Nigeria)

“Mine” – Show Dem Camp (Nigeria) with Oxlade (Nigeria)

“Peru” – Fireboy DML (Nigeria) with Ed Sheeran (UK)

“Second Sermon” – Black Sherif (Ghana) with Burna Boy (Nigeria)

“Sete” – K.O (South Africa) with Young Stunna (South Africa), Blxckie (South Africa)

“Stamina” – Tiwa Savage with Ayra Starr (Nigeria) & Young Jonn (Nigeria)

“Trumpet” – Olamide (Nigeria) with Ckay (Nigeria)

WINNER: “Unavailable” – Davido (Nigeria) with Musa Keys (South Africa)

Best Newcomer

Azawi (Uganda)

Krys M (Cameroon)

Libianca (Cameroon)

Nissi (Nigeria)

Odumodublvck (Nigeria)

Pabi Cooper (South Africa)

WINNER: Roseline Layo (Ivory Coast)

Best DJ

Danni Gato (Cape Verde)

DJ BDK (Ivory Coast)

DJ Illans (France)

DJ Spinall (Nigeria)

WINNER: Michael Brun (Haiti)

Uncle Waffles (Swaziland)

Best Producer

DJ Maphorisa (South Africa)

Juls (Ghana)

Kabza de Small (South Africa)

Kel-P (Nigeria)

WINNER: Tam Sir (Ivory Coast)

Best Gospel Artist

Benjamin Dube (South Africa)

Janet Otieno (Kenya)

WINNER: KS Bloom (Ivory Coast)

Levixone (Uganda)

Moses Bliss (Nigeria)

Best Live

Burna Boy (Nigeria)

WINNER: Fally Ipupa (DRC)

Musa Keys (South Africa)

The Compozers (Ghana)

Wizkid (Nigeria)

Yemi Alade (Nigeria)

Best Dancer

WINNER: Robot Boii (South Africa)

Tayc (France)

Uganda Ghetto Kids (Uganda)

Yemi Alade (Nigeria)

Zuchu (Tanzania)

Best Artist Africa – Anglophone

WINNER: Asake (Nigeria)

Ayra Starr (Nigeria)

Black Sherif (Ghana)

Davido (Nigeria)

Diamond Platnumz (Tanzania)

Fireboy DML (Nigeria)

Best Artist Africa – Francophone

WINNER: Didi B (Ivory Coast)

Emma’a (Gabon)

Fally Ipupa (DRC)

KO-C (Cameroon)

Locko (Cameroon)

Serge Beynaud (Ivory Coast)

Viviane Chidid (Senegal)

Best Artist Africa – Lusophone

Gerilson Insrael (Angola)

WINNER: Lisandro Cuxi (Cape Verde)

Perola (Angola)

Plutonio (Mozambique)

Soraia Ramos (Cape Verde)

Best Artist – Rwanda

Ariel Wayz (Rwanda)

WINNER: Bruce Melodie (Rwanda)

Bwiza (Rwanda)

Chriss Eazy (Rwanda)

Kenny Sol (Rwanda)

Best Artist – East Africa

Bruce Melodie (Rwanda)

WINNER: Diamond Platnumz (Tanzania)

Zuchu (Tanzania)

Khaligraph (Kenya)

Nadia Mukani (Kenya)

Azawi (Uganda)

Best Artist – France & Belgium

Aya Nakamura (France)

Booba (France)

Nihno (France)

Ronisia (France)

Soolking (France)

WINNER: Tayc (France)

Best Artist – UK

WINNER: Central Cee (UK)

Headie One (UK)

Ms Banks (UK)

Raye (UK)

Stormzy (UK)

Best Artist – The Caribbean

Admiral T (Guadeloupe)

Bamby (French Guiana)

Kalash (Martinique)

Maureen (Martinique)

Popcaan (Jamaica)

Princess Lover (Martinique)

WINNER: Rutshelle Guillaume (Haiti)

Shenseea (Jamaica)

Best Artist – Indian Ocean

Donovan BTS (Mauritius)

GaEi (Madagascar)

WINNER: Goulam (Comoros)

Mik’l (Reunion)

Sega el (Reunion)

Terrell Elymoor (Mayotte)

Best Artist – Brazil

Djonga (Brazil)

Iza (Brazil)

Leo Santana (Brazil)

WINNER: Ludmilla (Brazil)

Luedji Luna (Brazil)

Best Artist – North Africa

Amira Zouhair (Morocco)

Artmasta (Tunisia)

WINNER: Dystinct (Morocco)

El Grande Toto (Morocco)

Kader Japonais (Algeria)

Raja Meziane (Algeria)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *